Участь в обласному круглому стілі «Концепт української соборності в історичній ретроспективі» (до 100-річчя Акту Злуки)

22 січня 2019 року на базі Антикризового центру м. Краматорська відбувся круглий стіл «Концепт української соборності в історичній ретроспективі», присвячений 100-річчю Акту Злуки. У заході взяли участь 34 особи, з них 5 краматорчан: Кравцова Л.Ф., методист ММК, Гайдук П.В., ЗОШ №12, Кулик В.Г., ЗОШ №15, Губіна Л.В.,ЗОШ №5, Бородай О.В., КУГ.. Під час роботи круглого столу розглянуто ідеї соборності українських земель в історичній ретроспективі та визначено ключові проблеми вивчення цих подій на уроках історії.

Модераторами заходу стали Кондратенко О. В., завідувач кафедри суспільно-гуманітарних дисциплін та методики їх викладання ОБЛІППО, кандидат історичних наук, доцент, та Рибак І. М., завідувач відділу суспільних дисциплін ОБЛІППО. Кондратенко О. В. закцентував увагу на історичних витоках святкування Дня Соборності в Україні. Він розповів про акцію єднання, що відбулася 21 січня 1990 року. «Живий ланцюг» з’єднав Івано-Франківськ і Київ у день 71-річчя Злуки УНР І ЗУНР. Рибак І. М. наголосила на актуальності питань соборності в сучасних реаліях, ключових компетентностях, які ми повинні формувати в учнів під час вивчення подій Української революції 1917-1921 рр.

У роботі круглого столу взяли участь науковці, відомі на теренах України та за її межами. Задунайський В. В., доктор історичних наук, професор Українського католицького університету (м. Львів) виступив зі скайп-доповіддю з теми «Українська соборність в історичній ретроспективі». Він деталізував питання соборності з часів Русі-України до сьогодення. Задунайський В. В. розставив ключові аспекти проблеми соборності в процесі українського державотворення. Цікаві історичні відомості, представлені Задунайським В. В., викликали жвавий інтерес та низку запитань серед викладачів.

Історіографію питання Акту Злуки висвітлила Лаврут О. О., доцент кафедри історії, суспільно-гуманітарних дисциплін та методики їх викладання ОБЛІППО, кандидат історичних наук. У доповіді «Акт Злуки в контексті Української революції: історіографія питання» вона проаналізувала різні точки зору істориків щодо вивчення питань Української революції 1917-1921 рр. Її доповідь – детальний аналіз останніх досліджень, що стосуються цієї проблеми.

У підготовці до заходу активну участь взяла Отземко О. В., кандидат історичних наук, доцент кафедри спеціальних галузей історичної науки Донецького національного університету імені Василя Стуса (м. Вінниця). Її скай-виступ з теми «Джерела вивчення Української національної революції 1917-1921 рр.» був для вчителів історії Донецької області одним із найбільш актуальних. Вона представила широкі можливості Інтернет-ресурсів, із яких можна почерпнути інформацію різного формату, що стане в пригоді під час вивчення подій Української національної революції 1917-1921 рр. Отземко О. В. ознайомила учасників круглого столу з публікаціями джерел та кінодокументами, розміщеними на сайті Інституту історії України НАН України, онлайн-виставками документів, розташованими на сайті Державної архівної служби України (Укрдержархів), широким масивом періодичних видань, що у вільному доступі зберігається на сайті Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. Неабияке зацікавлення в учителів історії викликав алгоритм загальної характеристики програм політичних партій, який стане їм в пригоді під час роботи з учнями.

Салагуб Л. І., методист відділу суспільних дисциплін, у доповіді з теми «Формування національної свідомості учнів через вивчення подій Української революції 1917-1921 рр. на уроках історії: вузлові питання» закцентувала увагу на проблемі міфологізації подій Української революції 1917-1921 рр. та звернула увагу учасників круглого столу на доцільності дотримання принципу комплексності під час висвітленні певних історичних подій, необхідності встановлення причинно-наслідкових зв’язків. Рибак І. М., завідувач відділу суспільних дисциплін ОБЛІППО та модератор круглого столу, детально проаналізувала вузлові питання у вивченні подій Української революції 1917-1921 рр. Серед них вирізняються такі, як:

  • різне ставлення представників тогочасної еліти до ідей національної єдності;
  • недостатня оцінка дій Н. І. Махна щодо ідей реалізації Української національної революції 1917-1921 рр.;
  • нестабільність становища під час революційних подій;
  • процеси ідеологічного протистояння, що роз’єднували українське суспільство;
  • популізм як інструмент впливу та маніпулювання;
  • етап піднесення на початку революції та криваві наслідки наприкінці революційних подій;
  • акцентування уваги на повсякденному житті пересічних громадян протягом революційних подій 1917-1921 рр.;
  • відмінності в сприйнятті революційних подій різними соціальними групами тощо.

У дискусії брав активну участь Бородай Олег Васильович, зав. Кафедрою суспільних дисциплін КУГ і отримав сертифікат

Post Author: Serweer

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *