ПОДОРОЖ В ІСТОРІЮ  НКМЗ. ЕКСКУРСІЯ ШКОЛЯРІВ ЗОШ № 25 ДО НКМЗ

Краматорськ – місто машинобудівників і трудівників. Місто, де гармонійно поєднуються масиви зелених насаджень  та верхівки заводів-гігантів.

Цікаво, що раніше,  декілька десятків років потому, гостям міста  екскурсоводи обов’язково повідомляли, що Краматорськ — місто п’яти світанків на день. Це було пов’язано з тим, що з доменних печей металургійного заводу кілька разів на добу  вивозили та виливали на відвали ( «шлакові гори») рідкий розжарений шлак, що у темну пору виглядало, як червонувата заграва, схожа на світанок над містом, коли зненацька ставало майже світло на декілька хвилин. Зараз же технології стають новішими, процеси автоматизованими,  сучасні технології  дозволяють  краще дбати про навколишнє середовище.

На одному із заводів, яким може пишатися наше місто, побували з екскурсією  і учні Краматорської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 25 ( 10-В клас з інформаційно-технологічним профілем навчання та учні з гуртка «Робототехніка», які працюють вже другий рік під керівництвом Гончарова В’ячеслава Івановича та Гончарової Марини Іллівни).  Десятий клас – з інформаційним профілем – з’явився вперше в цьому році в нашій школі. А сприяло цьому відкриття у вересні минулого року нового кабінету інформатики з сучасним приладдям та комп’ютерами від  ПАТ НКМЗ. Дякуємо за створення нового освітнього середовища Президенту ПАТ НКМЗ Скударю Г. М., Віце- президенту Скударю Д. С., Генеральному директору Сукову Г. С., помічнику Голови правління Скачко М. О. і депутату Краматорської міської ради Зеленському С.Л. за підтримку нашого навчального закладу і сприяння розвитку обдарованості дітей!

14 лютого 2019 року ми відвідали один із найбільших  українських  виробників тяжкого машинобудування, зорієнтованого на виготовлення унікальних машин і обладнання для гірничо-металургійного комплексу  – Новокраматорський машинобудівний завод. ПАТ  НКМЗ  займається виготовленням  високопотужного сучасного металургійного обладнання, підйомних машин для шахт Донбасу, гірничодобувних, збагачувальних  та інших  машин і механізмів.  Машини і обладнання з маркою «НКМЗ» працюють в  багатьох країнах світу, зокрема в Японії, Німеччині, Франції, Італії, Канаді.

І в цей день ми на власні очі змогли побачити роботу фахівців підприємства, перейнятися атмосферою виробництва, стати трішки ближче до виробництва таких величезних масштабів.  У самому началі  подорожі дітей зустрів наш екскурсовод, інженер із підготовки кадрів ( 2к «ООиАП», відділ навчання та адаптації персоналу)  Махвай Наталія  Ігорівна.

Наталія Ігорівна  допомагала учням та їх супроводжуючим (Гончаровій Марині Іллівні – вчителю інформатики та Паскал Юлії Іванівні) не загубитися на маршруті, адже НКМЗ –  це справжнє місто у місті, яке розташувалося  на більш ніж 300 гектарах землі. На НКМЗ дуже піклуються про збереження здоров’я своїх працівників і гостей підприємства, тому, тільки ми пройшли на територію заводу, з усіма учнями було проведено інструктаж із техніки безпеки  Гадюкою Наталією Іванівною, провідним інженером  із охорони праці та техніки безпеки, а після цього всім видали захисні каски. Усі з нетерпінням чекали на початок екскурсії. І ось ми вже у першому цеху.

Сталеплавильний цех із його великими ковшами, гачками кранів та електричними печами справив враження вже з самих перших кроків. Ми дізналися, що температура у печах сягає більш ніж 1200 градусів, навіть важко уявити собі таки вражаючі цифри. Старший майстер Олейник Володимир Олександрович  розповів учням про основні етапи обробки металевої сировини,  вакуумний спосіб заливки металу в форми та як саме працюють ці  величезні печі.

Ковальсько-пресовий (кузнечно-прессовый)  цех  зустрів нас  гуркотом обладнання, лязгом гачків, на яких майбутня  розпечена до дивовижно-яскравого алого кольору  деталь відправлялася далі до пресу. У цьому цеху обробляються злитки, які можуть важити сотні тон. Учні задавали питання інженеру з підготовки виробництва 1к Кирпиченко Олександру  Вікторовичу : «А як це працює?», «А для чого ця величезна зелена машина?», «Яка потужність пресу?», та, звісно ж, ми чули  захоплююче «Як же ж цікаво!» та «Яка ж вона
(деталь) гарна, яскрава та тепла!»

В цеху з виробництва редукторів ми познайомилися з металорізальним обладнанням (перш за все – зуборізнім).  Інженер із підготовки виробництва 1к Сірих Сергій В’ячеславович пояснив,  навіщо потрібні редуктори, та розповів про їх використання в виробництві станків та іншого обладнання.

Начальник дільниці цеху спеціального інструменту  Вернигора Костянтин Володимирович розповів нам про те, що весь інструмент для обробних центрів і верстатів з ЧПУ, що працюють на цьому підприємстві, робітники цього цеху  виробляють  самі  в повній відповідності до стандартів, використовуючи найсучасніші, в тому числі  європейські, технології. Продукція цього підрозділу – сучасний ріжучий інструмент – вражає вже не великими масштабами, а високою точністю і продуктивністю.

Конструкторсько-виробничий центр “НКМЗ-автоматика”.  Ведучий конструктор Брехов Денис Валерійович провів екскурсію по конструкторським бюро, розповів про те, що потрібно знати, щоб стати конструктором, які мови програмування вчити. Центр включає в себе потужний проектно-конструкторський відділ, висока кваліфікація і великий досвід інженерів-розробників якого дозволяють розробляти керуюче технологічне програмне забезпечення будь-якої складності для всіх галузей важкої промисловості і практично всіх областей машинобудування.

Хочеться відмітити, що ми жодного разу не побачили невиробничого сміття на шляху нашої екскурсії в цехах, працівники дбають  про охайність своїх робочих місць та слідкують за порядком, адже на такому виробництві вкрай важливо, щоб нічого не заважало  процесам та все було на своїх місцях і в належному стані.

Учні з задоволенням і великим інтересом познайомилися з виробничим процесом, отримали масу нових знань та вражень, своїми очима побачили роботу сучасного  обладнання та розширили уявлення про робочі професії. Сучасна молодь дуже рідко замислюється над такими речами, як: «Скільки людей попрацювало над тим, щоб в мене з’явився новий телефон?», «Скільки сил потрібно вкласти, щоб кран на будівництві працював  з такою точністю та розумів всі команди кранівника?», «Скільки змін працівників заводів трудилися над створенням залізничного шляху?». Речі, машини, прилади не з’являються із «нізвідки», робітничі професії теж дуже важливі та почесні. І, в першу чергу, потрібні не менш, ніж усі інші. Хто знає, може і серед наших учнів є ті, хто поповнить ряди робітників НКМЗ та й надалі буде підтримувати  позитивний імідж і надійну репутацію заводу.

Хочемо подякувати керівництву ПАТ НКМЗ, Генеральному директору Геннадію Сукову, організатору екскурсії Махвай Наталії Ігорівні, супроводжуючим по цехам за корисну інформацію та спогади, які  ще довго будуть нагадувати нам про найцікавіші моменти подорожі в історію заводу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *